Ако имате възпалително чревно заболяване, като Улцерозен колит или Болест на Крон, сигурно сте забелязали, че в различни фази на заболяването храните, които понасяте добре са различни.
Нещо повече, това което носи облекчение при Вас, може да провокира симптоми при някой със същата диагноза.
Няма една единствена диета или хранителен план, който да е подходящ за всички, засегнати от улцерозен колит – за всеки отделен пациент има индивидуален хранителен режим. В зависимост от симптомите може да се препоръчат различни диети, например:
• Висококалорична диета: много хора с улцерозен колит отслабват и могат да развият признаци на недохранване.
Една висококалорична диета може да реши проблема.
• Диета с ниско съдържание на лактоза: хората с улцерозен колит понякога имат непоносимост към лактоза.
Тя представлява състояние, при което има недостиг в производството или дефицит на ензима лактаза, който е отговорен за преработването на лактозата в храните. В резултат на това, при консумацията на мляко или млечни продукти несмилането на лактозата води до нейната ферментация, което причинява отделяне на газове, разстройство и коремни болки.
Ако смятате, че може да имате такъв проблем, добре е да изключите от менюто си прясното мляко, сиренето, кашкавала. Изключение може да направите за домашно подквасено кисело мляко. Ограничаването на млечните продукти обаче може да доведе до недостиг на калций, витамин D и белтъчини.
Решението е от време на време да приемате малки количества мляко, но задължително едновременно с други храни. Приемът на млечни продукти с други храни забавя освобождаването на лактоза в тялото.
• Диета с ниско съдържание на мазнини: улцерозният колит може да наруши процеса на усвояване на мазнините и консумацията им да предизвика появата на симптоми или да утежни съществуващите оплаквания. Затова специалистите препоръчват по време на пристъп на заболяването да се избягват храни, богати на мазнини. Такива са повечето червени меса, пълномаслените млечни продукти, яйцата.
• Диета, бедна на фибри (ниско-остатъчна диета): тя може да намали честотата на изхожданията и да облекчи коремните спазми.
• Диета с ниско съдържание на сол: тази диета се прилага, когато пациентите са на кортикостероидна терапия, защото помага за намаляване на задържането на вода от организма.
• Диета, бедна на FODMAP. Този термин е акроним, означаващ „подлежащи на ферментация олиго-ди-монозахариди и полиоли“ – видове захари, които се съдържат в определени въглехидрати, и някои захарни алкохоли (полиоли).
Диетата се препоръчва при особено тежки случаи на улцерозен колит.
Сред продуктите, които са неподходящи, ако искате да се придържате към FODMAP диета са:
зеленчуци и бобови растения (праз, гъби, карфиол, аспержи, цвекло, целина, грах, соя, фасул), плодове, богати на фруктоза (ябълки, круши, сливи, кайсии, праскови, нектарини, авокадо, къпини, стафиди, фурми, грейпфрут, манго, сушени сливи, диня, череши), житни и зърнени храни, каквот и някои напитки (бира, вино, спиртни или газирани напитки), млечни продукти.
• Безглутенова диета: може да се окаже, че сте чувствителни към глутен. В този случай трябва да избягвате всякакви тестени изделия.
Важно е да подхождате с особено внимание към храненето, тъй като симптоми като диария и кървене могат да доведат до дехидратация, електролитен дисбаланс и дефицит на хранителни вещества. Може да е необходимо да приемате хранителни добавки, ако симптомите Ви не позволяват да следвате балансиран хранителен режим.
Внимание:
Преди да предприемете каквото и да е изменение в начина си на хранене, задължително се консултирайте със своя лекуващ лекар!
Източник: https://www.medicinenet.com