COVID-19 е нов и потенциално сериозен коронавирус.
Има много коронавируси, вариращи от обикновената настинка до много по-сериозни вируси като Тежкия остър респираторен синдром (SARS) и респираторен синдром на Близкия изток (MERS). Те са вируси, които се предават от животни на хора. В тежки случаи коронавирусите могат да причинят инфекция в белите дробове (пневмония), бъбречна недостатъчност и дори смърт. Понастоящем няма ваксина срещу COVID-19.
Честите признаци са типични грипоподобни симптоми:
треска, кашлица, затруднено дишане, умора и мускулни болки.
Симптомите обикновено започват в рамките на 3-7 дни след излагане на вируса, но в някои случаи са били необходими до 14 дни, за да се появят симптоми.
Хората от всички възрасти могат да бъдат заразени.
За много (повече от 80% от случаите) COVID-19 е лек, с минимални грипоподобни симптоми. Някои не са показали симптоми или само много леки симптоми, по-скоро като обикновена настинка. По-голямата част от хората, които са хванали вируса, няма нужда да бъдат хоспитализирани за поддържащи грижи.
Въпреки това, в 15% от случаите, COVID-19 е бил тежък и в около 5% от случаите е довел до критични състояния. По-голямата част от заразените хора до момента са оцелели.
Възрастните хора и хората с предшестващи медицински състояния (като диабет, сърдечни заболявания и астма) изглежда са по-уязвими от тежко заболяване от вируса COVID-19.
Когато хората с диабет развият вирусна инфекция, лечението е по-усложнено, поради колебанията в нивата на кръвната захар и евентуално наличието на диабетни усложнения.
Изглежда има две причини за това. Първо, имунната система е компрометирана, което затруднява борбата с вируса и вероятно води до по-дълъг период на възстановяване. Второ, вирусът може да процъфтява в среда на повишена кръвна глюкоза.
Както всяко друго респираторно заболяване, COVID-19 се разпространява чрез въздушни капчици, които се разпръскват, когато заразен човек говори, киха или кашля. Вирусът може да оцелее от няколко часа до няколко дни в зависимост от условията на околната среда.
Може да се разпространи чрез близък контакт със заразено лице или чрез контакт с въздушни капчици в околната среда (например върху повърхност) и след това докосване до устата или носа (оттук често срещаните съвети, свързани с хигиена на ръцете и социално дистанциране).
Какво могат да правят хората с диабет и техните близки?
За хората, живеещи с диабет е важно да предприемат всички предпазни мерки, за да избегнат вируса, доколкото е възможно. Препоръките, които се разпространяват широко по медиите, са изключително важни за хората, живеещи с диабет и за всички, които са в близък контакт с хора, живеещи с диабет.
- Мийте ръцете добре и редовно.
- Опитайте се да не докосвате лицето си, преди да сте измили и изсушили ръцете си.
- Почиствайте и дезинфекцирайте всякакви предмети и повърхности, които се докосват често.
- Не споделяйте храна, чаши, кърпи, инструменти и т.н.
- Опитайте се да избягвате контакт с всеки, който показва симптоми на респираторни заболявания като кашлица.
- Помислете дали можете да направите промени, които ще ви помогнат да защитите себе си или любимите хора. Например, можете ли да избегнете ненужните бизнес пътувания? Можете ли да избегнете големи събирания? Можете ли да избегнете градския транспорт?
- Ако сте болни от грипоподобни симптоми, останете вкъщи.
Ако имате диабет:
- Подгответе се в случай, че се разболеете.
- Уверете се, че разполагате с всички подходящи данни за контакт, в случай че имате нужда от тях.
- Обърнете допълнително внимание на вашия глюкозен контрол. Редовният мониторинг може да помогне да се избегнат усложнения, причинени от висока или ниска глюкоза в кръвта.
- Ако проявите грипоподобни симптоми (повишена температура, кашлица, затруднено дишане), е важно да се консултирате с медицински специалист. Ако кашляте храчки, това може да показва инфекция, така че незабавно трябва да потърсите медицинска помощ и лечение.
- Всяка инфекция ще повиши нивата ви на глюкоза и ще повиши нуждата ви от течности, така че уверете се, че имате достъп до достатъчно количество вода.
- Уверете се, че сте снабдени с необходимите лекарства за диабет.
- Помислете от какво бихте се нуждали, ако се наложи да карантирате няколко седмици.
- Уверете се, че имате достъп до достатъчно храна.
- Уверете се, че ще успеете да коригирате ситуацията, ако кръвната ви глюкоза спадне внезапно.
- Ако живеете сами, уверете се, че някой, на когото можете да разчитате, знае, че имате диабет, тъй като може да се нуждаете от помощ, ако се разболеете.
- Спазвайте редовен график, като избягвате преумора и се наспивате добре.
Здравословното хранене е съществен компонент при управлението на диабета. Затова е важно хората с диабет да се хранят с разнообразна и балансирана диета, за да поддържат нивата на кръвната си глюкоза стабилни и да подобрят имунната си система. Препоръчва се:
- Дайте предимство на храни с нисък гликемичен индекс (например зеленчуци, пълнозърнеста паста / юфка)
- Избягвайте прекомерната консумация на пържени храни
- Ограничете консумацията на храни с високо съдържание на захар, въглехидрати и мазнини
- Изберете крехки протеини (напр. риба, яйца, мляко, боб след пълно сваряване).
- Яжте зелени, листни зеленчуци
- Яжте плодове на две или три порции
В отговор на пандемията COVID-19 правителствата в много страни ограничиха движението на своите граждани, ограничавайки ги до домашната среда.
Редовната физическа активност е от голяма полза за общото население и още повече за хората, живеещи с диабет.
Автор: Вера Тушева